elektroaruhaz.hu
Relé, termosztát, időkapcsoló, kontaktor.

Munkahelyi műszakok és szünetek jelzése

A feladat:

Egy termelő üzemben a munkások számára jól észrevehető jelzőrendszer kiépítése, amely jelzi a munkaidő kezdetét és végét, valamint az esetleges műszakváltásokat.

Elvárás, hogy az egyes események, pl. egyik műszak vége, másik műszak kezdete könnyen megkülönböztethetőek legyenek.

A megoldás:
A feladat megoldásához az SHT-1/2 kétcsatornás digitális időkapcsolót fogjuk használni.

Ezen a készülék egy heti programozású kétcsatornás időkapcsoló. A programozás során be és kikapcsolások sorozatát kell megadnunk, majd megmondani, hogy ezek a kapcsolások a hét melyik napjain történjenek.

Az SHT időkapcsoló órák kétféle módban is tudnak működni. Az egyik a sima kapcsoló üzemmód, ekkor egy adott időponthoz hozzárendelhetünk egy bekapcsolást, vagy egy kikapcsolást. A másik üzemmód az impulzus üzemmód. Impulzus módban adott időben egy beállított hosszúságú impulzust ad ki az időkapcsoló. Az impulzus hossza csatornánként állítható be.

Például:
Reggeli műszak minden hétköznap 06-14 -ig.:
- csinálunk egy programot egy impulzussal reggel 6 órára és egy másikat 14 órára
- megadjuk az eszköznek, hogy ezeket a programokat hétfőn, kedden, szerdán, csütörtökön és pénteken futtassa le.

Hogyan lehet megkülönböztetni az eseményeket?

Itt jön képbe, hogy kétcsatornás eszközünk van. Kössük párhuzamosan a két csatornát! Ez azért jó, mert a két csatornára külön impulzushosszúság értékek állíthatók be. Az egyik csatornán lesz a hosszabb munkakezdést jelző impulzus, a másik csatornán pedig a rövidebb műszak végét jelző impulzus.

Felmerülhet az Olvasóban a kérdés, hogy ezt akár egycsatornás időkapcsolóval is meg lehetne oldani. Ez igaz, beprogramozunk egy bekapcsolás és beprogramozunk egy kikapcsolást. Így tetszőleges impulzusokat előállíthatunk. Két probléma adódhat ezzel a megközelítéssel:
1. Elfogy a 100 programhely az eszközből.
2. Kétszer annyi programot kell beprogramoznunk, ami sok idő és kétszer annyi hibalehetőség.

Persze az itt leírtaktól eltérő módon is lehet programozni a kapcsoló órát, lehet például két rövid impulzus az egy hosszú helyett, ezt már mindenkinek a saját fantáziájára bízom.